2008/12/19

4-0 Νίκησε ο ολυμπιακός την Χέρτα..

Ο σοβαρός Ολυμπιακός απέδειξε πως δεν έχει αντίπαλο! Νίκησε 4-0 την, εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο, Χέρτα και «έκοψε» το εισιτήριο για την αυριανή κλήρωση των «32» του Κυπέλου ΟΥΕΦΑ. Έτσι απλά… Μόλις η ομάδα του Βαλβέρδε έπαιξε το ποδόσφαιρο που της αρμόζει και μπορεί, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Γερμανούς. Το σκορ άνοιξε στο 54’ ο… μεταμορφωμένος (σ.σ. στην επανάληψη) Ντουντού Σεαρένσε και ο Λουτσιάνο Γκαλέτι από το σημείο του πέναλτι (66’) «κλείδωσε» την πρόκριση. Είχε και άλλο όμως! Στο 86’ ο Τοροσίδης έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση και ο Ντιόγο δύο λεπτά αργότερα διέσυρε τους φιλόδοξους Βερολινέζους... Την Παρασκευή (19/12, 14:00) στη Νιόν της Ελβετίας, οι πρωταθλητές θα μάθουν τον αντίπαλο τους στην επόμενη φάση. Στο άλλο ματς του B' ομίλου η Μέταλιστ πέρασε και από την έδρα της Μπενφίκα, τερματίζοντας τελικά πρώτη μπροστά από την Γαλατασαράι (σήμερα είχε ρεπό). Το ματς: Κάκιστος… Η πρώτη λέξη που έρχεται στο μυαλό εκείνων που παρακολούθησαν το πρώτο ημίχρονο του Ολυμπιακού κόντρα στη Χέρτα. Πάμπολλα κενά στην άμυνα, οι Ντουντού και Πατσατζόγλου εκτός κλίματος αγώνα και… παιδαριώδη λάθη στη μεσαία γραμμή ήταν εν ολίγοις η εικόνα των «ερυθρόλευκων» στο 45λεπτο. Και αν οι Πειραιώτες έπαιζαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ σε δύο αποτελέσματα, ισοπαλία ή νίκη, για τους Γερμανούς το τρίποντο ήταν μονόδρομος. Και εκ του αποτελέσματος σε αυτό… βάδισαν! Εξ΄ αρχής, μόλις στο 2’, ανάγκασαν τον Αντώνη Νικοπολίδη σε σωτήρια επέμβαση… Βέβαια, ακολούθησε η απάντηση από τους Ντιόγο και Μπελούτσι (5’), αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έκλεισε τα μάτια σε καταφανέστατη παράβαση του αντίπαλου αμυντικού με το χέρι. Σε εκείνο το σημείο όλοι περίμεναν ανάκαμψη των Πειραιωτών… Μάταια. Η Χέρτα κατάφερε να υπερισχύσει στο κέντρο και να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης (με τον πολύ καλό Ράφαελ και το… μηχανάκι Λούστενμπεργκερ). Εκμεταλλευόμενη τα κενά στα ακραία μπακ και τους κενούς χώρους που άφηναν πίσω οι παίκτες του Βαλβέρδε, κατέβασαν κάτω τη μπάλα και πέρασαν πολλές κάθετες προς την εστία του Νικοπολίδη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε από τον Πάντελιτς στο 10’, ο οποίος δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά προ κενής εστίας. Αμέσως ο τεχνικός του Ολυμπιακού ζήτησε από τους Ντουντού και «Πάτσα» να γυρίζουν να βοηθούν και στην άμυνα. Το κενό στον άξονα και οι κακές τοποθετήσεις του Τοροσίδη (που απέφεραν πολλούς ελεύθερους χώρους) μοιραία «καρδιοχτύπησαν» αρκετές φορές τους πρωταθλητές. Ειδικά, στην εξαιρετικά γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας των Βερολινέζων τα πάντα κρέμονταν σε ένα μικρό λαθάκι… Προς το τέλος του α’ ημιχρόνου, ο Γκαλέτι αναγκάστηκε να βοηθήσει στα μετόπισθεν, το ίδιο και ο Ντιόγο, με αποτέλεσμα να βλέπουμε 11 «ερυθρόλευκους» πίσω από το κέντρο! Σίγουρα πρωτοφανής εικόνα, ειδικά σε εντός έδρας παιχνίδι. Τουλάχιστον με την ολοκλήρωση των 45’ το σκορ δεν είχε αλλάξει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0. Στην επανάληψη, ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν. Μαζί και η απόδοση του Ολυμπιακού. Από το πρώτο δευτερόλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την πρόκριση. Οι διαθέσεις τους φάνηκαν από νωρίς. Ένα σουτ του Πατσατζόγλου από πλεονεκτική θέση στο 48’ προϊδέασε για το τι θα επακολουθούσε… Πράγματι, λίγα λεπτά αργότερα μια στημένη μπάλα έδωσε τι έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Ντουντού πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά σημείωσε το 1-0 (54’). Η αρχή της κυριαρχίας των Πειραιωτών ήταν γεγονός… Όπως και η ψυχρολουσία στις τάξεις των- ορισμένες στιγμές- αντιαθλητικών Γερμανών… Ο Φαβρ έμοιαζε σαστισμένος, οι παίκτες του το ίδιο… Πλέον, έπρεπε αναγκαστικά να ανοιχτούν. Αναφέραμε παραπάνω πως μόνο η νίκη ήταν το ζητούμενο τους. Όντως, προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά ένα σουτ του Νίκου από την «καρδιά» της περιοχής έκοψε πριν περάσει τη γραμμή ο Ντομί. Η απάντηση, όμως, των γηπεδούχων ήταν άμεση και περισσότερο ουσιαστική. Μια ενέργεια του Ντουντού μέσα στην περιοχή της Χέρτα ανάγκασε τον αντίπαλο αμυντικό να τον κόψει με φάουλ. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκαλέτι, σημειώνοντας το 2-0 (66’). Η είσοδος στην αυριανή (19/12, 14:00) κληρωτίδα της Νιόν ήταν σίγουρη… Αντιλαμβάνεστε, επομένως, πως υπήρχε όλο το ελεύθερο χαλαρότητας… Η απόδοση των παικτών του Βαλβέρδε έπεσε, δίνοντας παράλληλα τη δυνατότητα στη Χέρτα να απειλήσει. Ευκαιρίες μπορεί να δημιουργήθηκαν, αλλά η εστία του Νικοπολίδη δεν παραβιάστηκε… Αντιθέτως. Ο… ομοθεσίτης του Γιάροσλαβ Ντρόμπνι (γνωστός από τα τέσσερα χρόνια παρουσίας του στον Πανιώνιο) πέρασε ένα από τα εφιαλτικότερα βράδια του. Βέβαια, ήξερε τι εστί «Καραϊσκάκη» και τις προηγούμενες μέρες είχε προειδοποιήσει τους συμπαίκτες του. Εκείνοι από ότι φάνηκε δεν τον άκουσαν, κάτι που απέφερε ακόμη δύο τέρματα στο παθητικό τους. Στο 86’ ο Τοροσίδης δέχτηκε τυχαία τη μπαλιά από τον Λέτο και με προβολή έκανε το 3-0. Ο «διασυρμός» της Χέρτα ολοκληρώθηκε στο 88’ με τον Ντιόγο. Αύριο, λοιπόν, στις 14:00 όλα τα βλέμματα θα στραφούν στη Νιόν όπου θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για την επόμενη φάση